Zima wg Ajurwedy to pora kiedy bardziej kumuluje się Kapha, czyli wilgoć i ciężkość, zwłaszcza w początkowej fazie, a więc w listopadzie i grudniu. W tym okresie wszyscy jesteśmy podatni na działanie Kapha, ale osoby o konstytucji z przeważającą doszą zwłaszcza. Jako że zmieniły się warunki na zewnątrz, nasz organizm potrzebuje zupełnie innego typu pożywienia niż wiosną czy latem. Więcej czasu spędzamy te w domach, w kocach przy herbacie, więc dobrze, jeśli zadbamy o regularny ruch, aby nie spowodować zaburzenia vata w ciele.

Jaka dieta na zimę?

Potrawy rozgrzewające, zupy, warzywa korzeniowe gotowane, pieczone z przyprawami takimi jak; gorczyca, kurkuma, imbir, czarny pieprz, asafetyda, goździki (ostrożnie z tymi ostatnimi, ponieważ są afrodyzjakiem). Osoby w typie pitta muszą wyważyć dozowanie rozgrzewających przypraw, gdyż bardzo łatwo można przedobrzyć i spowodować wzrost pity. Zalecane smaki to słodkie i kwaśne, a więc wszelkie kiszonki, ale też słodkie potrawy takie jak zupa dyniowa, bataty, marchew. Unikaj surowych potraw takich jak np. sałatki oraz posiłków i napojów zimnych. Unikaj również nabiału, który generuje powstawanie śluzu.

Co wspiera nasze zdrowie, czyli dodatkowe rytuały i praktyki:

Kapalabhati tłumaczy się jako „lśnienie czaszki” i jest to jedna z praktyk oczyszczających.

kapala- czaszka
bhati- lśnienie

Jeśli praktykujesz jogę to doskonała poranna technika oczyszczająca. Jeśli jej nie znasz, odradzam naukę z internetu. Znajdź doświadczonego nauczyciela.

Kapalabhati oczyszcza zatoki przynosowe, udrażnia nos i pozytywnie wpływa na system nerwowy. Wskazana jest również dla osób z astmą. Należy ją wykonywać najlepiej rano po praktyce jogi, nawet krótkiej lub po neti- przepłukiwaniu nosa. Jeśli chcesz ją wykonywać w ciągu dnia lub wieczorem, to najlepiej kilka godzin po posiłku, ponieważ wydech jest inicjowany intensywnie z brzucha.

Przeciwskazaniem do wykonywania tej techniki jest nadciśnienie tętnicze, choroby serca, wrzody żołądka. przepuklina kręgosłupa oraz stan po udarze.

Dodatkowe rytuały:

Używaj olejek Anu codziennie rano jako ochrona przez warunkami atmosferycznymi. Anu dodatkowo działa oczyszczająco na zatoki, pomaga przy migrenach, doskonale nawilża błonę śluzową, Oprócz Anu oil można aplikować do nosa dobrej jakości Ghee ( po jednej kropelce do nozdrza – najlepiej lekko podgrzane). Osobom, które dość szybko się wychładzają, zwłaszcza w typie vata i kapha pomocne będzie częstsze niż zwykle olejowanie ciała ciepłym olejem sezamowym przed porannym natryskiem.

Osoby w typie pitta czujące dość intensywne ciepło, nie potrzebują dodatkowo podgrzewać oleju sezamowego, wystarczy, że użyją go w temperaturze pokojowej.

Zimą zadbaj o siebie, korzystaj częściej z masaży rozgrzewających, otulaj się ciepłem, podkarmiaj zmysły przyjemnymi rzeczami, zapalaj sojowe świece 🙂

Jeśli pracujesz online, zwłaszcza w mediach społecznościowych rób od nich koniecznie kilkudniowe lub weekendowe detoksy. Pokarm, który na nas wpływa to nie tylko to co spożywamy, ale również to, czego słuchamy i na co patrzymy.

Dobrej zimy

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.